28 مهر 1400
  28 مهر 1400
0

راهنمای جامع پادکست – ۶ قدم ساخت پادکست(قدم سوم – تدوین)

988 بازدید

در قسمت اول درباره تاریخچه و معنای پادکست مقدماتی را یاد گرفتیم و در قسمت دوم اقدام به ضبط صدا کردیم. حال به مرحله کلیدی کار یعنی تدوین میرسیم.

تدوین مرحله‌ آخر آماده‌سازی فایل نهایی پادکست است. هر اپیزود پادکست شما پس از ضبط باید توسط برنامه‌های تدوین صدا، تدوین شود. قسمتی از آن بریده شود، نویز آن برطرف شود، موزیک به اول و آخر اضافه شود، همگی بخش‌هایی از تدوین یک قسمت هستند.

کار تدوین صدا به‌سادگی انجام می‌شود و هیچ‌گونه مهارت و یا تخصص فنی لازم نیست که از پیش بلد باشید. دو ابزار تدوین صدا حرفه‌ای که برای ویندوز و مک در دسترس هستند Adobe Audition و Audacity نام دارند. نرم‌افزارهای دیگری مانند GarageBand، Auto-Tune، Ableton Live و… هم برای تدوین صدا به‌کار می‌روند اما در این مقاله قصد داریم نحوه کار با Audacity را که یکی از ساده‌ترین و در عین‌حال کاربردی‌ترین نرم‌افزارهای تدوین صدا است را به‌شما آموزش دهیم. همچنین لازم به‌ذکر است که این نرم‌افزار به‌صورت کاملا رایگان منتشر شده است.

آموزش تدوین پادکست با Audacity

فرض می‌کنیم که فایل نهایی شما آماده شده است و تنها آن را در این نرم‌افزار باز کرده‌اید. اما باید گفت که اگر ضبط کننده و یا میکروفون استفاده می‌کنید، می‌توانید به‌صورت مستقیم فایل را در نرم‌افزار Audacity ذخیره کنید. مطابق تصویر زیر برای مثال کل فایل این قسمت پادکست شما یک دقیقه و ۳۰ ثانیه شده است. در ادامه چند عمل ساده که چارچوب کلی پادکست شما را شکل می‌دهند را بررسی می‌کنیم.

آموزش تدوین پادکست با Audacity

در اولین قدم می‌خواهیم به‌ابتدای فایل ضبط شده قطعه موسیقی اضافه کنیم. برای این کار لازم است فایل موسیقی را از طریق منوی File سپس Import و زیرمنو Audio به صفحه نرم‌افزار اضافه کنید. همچنین کلید ترکیبی این کار Ctrl+Shift+I است. مطابق تصویر زیر فایل موسیقی دقیقا زیر فایل ضبط شده شما قرار می‌گیرد.

آموزش تدوین پادکست با Audacity

خب اگر هم‌اکنون فایل رو Play کنید متوجه می‌شوید که فایل صوتی شما با موسیقی روی هم قرار گرفته و احتمالا صدای موسیقی خیلی زیاد است. برای اینکه در ابتدای فایل تنها موسیقی پخش شود باید از ابزاری که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، استفاده کنید. با استفاده از ابزار Time Shift می‌توانید فایل‌های صوتی را جابه‌جا کنید. مطابق تصویر زیر فایل اصلی ضبط شده را کمی به‌جلو می‌بریم.

آموزش تدوین پادکست با Audacity

حال قصد داریم کمی صدای موزیک را کمتر از صدای فایل ضبط شده خود کنیم. برای اینکار مطابق تصویر زیر، از ابزار Envelope استفاده می‌کنیم. با استفاده از این ابزار دو نوار در بالا و پایین فایل قرار می‌گیرند که می‌توانید آن‌ها را به‌راحتی با ماوس بالا و پایین کنید. برای اینکه صدا در ابتدا بلند باشد و هنگامی که به فایل ضبط شده شما می‌رسد، میزان بلندی آن کم شود می‌توانید مطابق تصویر زیر عمل کنید. همچنین علاوه بر این‌کار می‌توانید از منوی Effect حالت Fade Out را برای انتهای فایل موسیقی استفاده کنید. برای انتخاب قسمتی از هر فایل در نرم‌افزار، بر روی همان حال اول که ابزار Selection نام دارد (کلید میانبر F1)، می‌توانید قسمتی از فایل را انتخاب کنید و سپس Effect مربوطه را روی آن اعمال کنید.

آموزش تدوین پادکست با Audacity

طبیعتا فایل ضبط شده شما بیشتر از ۱ دقیقه و ۳۰ ثانیه است. برای اینکه بتوانید بین قسمت‌هایی از فایل خود، موسیقی قرار دهید تا شنونده خسته نشود، لازم است با یک ابزار کاربردی دیگر در نرم‌افزار تدوین صدا Audacity آشنا شوید. ابزار بعدی در منوی Edit و زیرمنوی Clip Boundaries و قسمت Split قرار دارد. که البته بهتر است از کلیدهای ترکیبی Ctrl+I برای راحتی بیشتر کار استفاده کنید.

با استفاده از این ابزار می‌توانید فایل صوتی خودتان را به دو قسمت تقسیم کنید و با استفاده از ابزار Time Shift دو قسمت را از هم جدا کنید و بین آن هم از فایل موسیقی استفاده کنید.

آموزش تدوین پادکست با Audacity

برای اینکه فایل موسیقی بهتر شنیده شود، می‌توانید در ابتدای آن از افکت Fade In استفاده کنید. تا صدا از کم به زیاد تغییر کند و سپس در انتها مجدد از افکت Fade Out استفاده کنید.

با همین ابزار ساده به‌راحتی می‌توانید فایل‌های ضبط شده خود را تدوین کنید. در ادامه شما را با دو تکنیک دیگر برای گرفتن خروجی بهتر آشنا می‌کنیم.

کاهش نویز

برای اینکه فایل نهایی شما دارای کمترین نویز و صدای اضافی باشد، می‌توانید از منوی Effect بر روی گزینه Noise Reduction کلیک کنید. بهتر ابتدای قسمتی از فایل خود را تست کنید تا ببینید چه میزان حساسیت برای نویز مناسب فایل شماست و سپس بر روی همه فایل، تغییرات را اعمال کنید.

بعد از وارد شدن به قسمت کاهش نویز، ابتدا باید بعد از انتخاب فایل خود، بر روی Get Noise Profile کلیک کنید تا فایل آماده تغییرات شود. سپس مجدد باید به قسمت Noise Reduction از منوی Effect برگردید و حال تغییرات را به‌صورت دستی اعمال کنید.

آموزش تدوین پادکست با Audacity

در تصویر بالا نمونه‌ای را مشاهده می‌کنید اما اعداد وارد شده در قسمت‌های مربوط به تنظیمات نویز کاملا با شرایط ضبط و کیفیت میکروفون شما بستگی دارد. می‌توانید مقادیر مختلفی را وارد کنید و سپس گوش دادن به صدا، تصمیم بگیرید که چه شرایطی را انتخاب کنید.

حذف صداهای اضافی

اگر در بین ضبط بخواهید صدای آب دهان را قورت دادن، صدای باز و بسته شدن در و… را حذف کنید، می‌توانید به‌راحتی با استفاده همان ابزار اولیه یعنی Selection (کلید میانبر F1) این  کار را انجام دهید.

ابتدا لازم است به‌خوبی بر روی نوار صوتی ضبط شده زوم کنید. برای بزرگ‌نمایی می‌توانید از نشان ذره‌بین و مثبت که در سمت راست صفحه‌نمایش دیده می‌شود استفاده کرده و یا از کلیدهای ترکیبی Ctrl+1 استفاده کنید. زمانی که بزرگ‌نمایی کامل انجام دهید، می‌توانید به‌راحتی کوچک‌ترین تغییرات را بر روی نوار صوتی مشاهده کنید.

برای مثال در تصویر زیر مشاهده می‌کنید که قسمتی صدای اضافی وجود دارد. فرض می‌کنیم این صدای ایجاد شده مربوط به کلیک کردن ماوس باشد و حال می‌خواهیم آن را حذف کنیم. کافی است بر روی همان ابزار انتخاب فایل باشید و سپس قسمت مورد نظر را انتخاب کنید.

آموزش تدوین پادکست با Audacity

با کشیدن ماوس بر روی آن قسمت، می‌توانید آن را انتخاب کرده و سپس به‌آسانی با کلید Backspace کیبورد خود، آن قسمت را از بین فایل خود حذف کنید. به همین سادگی می‌توانید فایل ضبط شده خود را گوش داده و قسمت‌های اضافی و نامناسب را به‌این شکل از فایل حذف کنید.

خروجی گرفتن قسمت

زمانی کار تدوین به‌پایان رسید، نوبت به خروجی گرفتن از فایل موردنظر می‌رسد. برای خروجی گرفتن از فایل قسمت پادکست می‌‌توانید از منوی File بر روی Export کلیک کنید. در این قسمت می‌توانید از قسمت تدوین شده‌ خود فایل MP3 خروجی بگیرید. در این قسمت می‌توانید تگ‌هایی را هم به‌صورت مستقیم بر روی فایل قرار دهید اما برای تنظیم بهتر‌ تگ‌های قسمت پادکست توصیه می‌کنم بر روی نرم‌افزار Audacity تغییراتی را اعمال نکنید.

زمانی که فایل MP3 قسمت تدوین شده را تدوین کردید، دو مرحله دیگر را باید انجام دهید تا فایل نهایی ساخت پادکست شما استانداردترین ویژگی‌ها را داشته باشد.

گذاشتن تگ‌های نام، آلبوم و تصویر بر روی فایل ضبط شده

مطمئنا در هنگام گوش دادن به موسیقی به عنوان آهنگ، نام هنرمند و آلبوم دقت کرده‌اید. این قسمت‌ها را به‌صورت عادی نمی‌توانید با ویرایش نام تغییر دهید. بلکه باید تگ‌های فایل MP3 را پر کنید. این فرمت صوتی برای پشتیانی از فایل‌های موسیقی تهیه شده است و می‌توانید برای پادکست خود تگ‌هایی را مانند آلبوم‌های موسیقی در نظر بگیرید.

برای این‌کار ما از نرم‌افزار Tag Scanner استفاده می‌کنیم. با استفاده از این نرم‌افزار می‌توانید به‌آسانی نام قسمت را بر روی فایل MP3 خود قرار دهید. همچنین نام خودتان به‌عنوان پادکستر یا هنرمند نیز به‌همراه نام آلبوم لازم است نوشته شود. در قسمت Artist طبیعتا باید نام خود و یا مجموعه خود که پادکست را تولید کرده‌ است را باید بنویسید و در قسمت Album هم بهتر است نام کامل پادکست خود را قرار دهید.

آموزش تدوین پادکست با Audacity

در ادامه می‌توانید کاور یا همان عکس مختص هر قسمت خود را از این طریق این نرم‌افزار روی فایل خود قرار دهید. این تغییرات بر روی همه دستگاه‌های پخش‌کننده اعمال می‌شود و هر کس با هر وسیله‌ای فایل MP3 پادکست شما را گوش دهد، این تغییرات را مشاهده خواهد کرد.

کم‌حجم کردن فایل MP3

در آخرین مرحله تولید و ساخت پادکست و تدوین آن، لازم است بهینه‌سازی را نیز درنظر بگیرید. فایل‌های MP3 معمولا حجم بالایی دارند و شاید اگر از موسیقی‌های با کیفیت در قسمت خود استفاده کنید و یا زمان ضبط شما زیاد باشد، حجم آن از ۱۰۰ مگابایت هم بیشتر شود که برای فایل صوتی زیاد است.

با استفاده از نرم‌افزار MP3 Quality Modifier می‌توانید بدون افت کیفیت صدا، حجم هر فایل صوتی با فرمت MP3 را تا ۷۰ درصد کاهش دهید. البته همانند تغییر نویز در مرحله تولید و ساخت پادکست در اینجا هم مقادیر تعیین شده برای کاهش حجم بستگی به کیفیت ضبط و کیفیت کلی قسمت پادکست شما دارد. اما به‌صورت کلی می‌توانید با این نرم‌افزار رایگان به‌راحتی حداقل حجم فایل MP3 خود را نصف کنید.

در این قسمت به پایان مرحله تولید و ضبط پادکست رسیدیم. تا به‌اینجا محتوای خود را آماده کرده‌ و فایل نهایی را ضبط کرده‌اید. همچنین با قدم سوم تدوین را هم انجام داده‌اید و فایل نهایی قسمت اول پادکست شما آماده انتشار است. با قدم چهارم با آموزش پادکست همراه باشید.

منبع: فوربو

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://podcastlearn.com/?p=1531
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوک
حمید جمالی
حمید جمالی هستم و عاشق صدا و کلام و موسیقی و سکوت....
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد راهنمای جامع پادکست – ۶ قدم ساخت پادکست(قدم سوم – تدوین)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.